:: دوره 4، شماره 15 - ( حکمرانی دانش بنیان 1401 ) ::
جلد 4 شماره 15 صفحات 72-60 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتقای عملکرد مالی شرکت از طریق هوش کسب‌وکار و یادگیری سازمانی؛ نقش میانجی نوآوری سازمانی
فاطمه شنبدی
چکیده:   (366 مشاهده)
زمینه و هدف:  موفقیت عملکرد مالی شرکت‌ها نیازمند بهره‌گیری از ابزارهای قوی و مؤثری مانند: هوش کسب‌وکار، یادگیری سازمانی و نوآوری سازمانی به‌عنوان عوامل مثبتی است که می‌تواند آن‌ها را در مکانیزه کردن کارهای آنالیز، تصمیم‌گیری، تدوین استراتژی و پیش‌بینی یاری رساند. هدف از پژوهش حاضر، بررسی تأثیر هوش کسب‌وکار و یادگیری سازمانی بر عملکرد مالی و با در نظر گرفتن نقش میانجی نوآوری سازمانی بود.
روش‌شناسی: جامعه آماری این پژوهش، شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خلیج‌فارس است و طبق فرمول کوکران؛ 97 نفر از کارکنان این شرکت‌ها به‌عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری اطلاعات، پرسشنامه‌ای است که روایی و پایایی آن اندازه‌گیری شده است.
یافته‌ها: نتایج تحلیل داده‌ها نشان داد که هوش کسب‌وکار و یادگیری سازمانی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق نوآوری سازمانی بر عملکرد مالی شرکت‌ها تأثیر دارند.
نتیجه‌گیری: ایجاد و به‌کارگیری هوش کسب‌وکار و یادگیری سازمانی با چاشنی نوآوری سازمانی؛ به مدیران در نحوه بهبود عملکرد مالی شرکت‌ها در محیط‌های پویا کمک می‌کند.
 
واژه‌های کلیدی: هوش کسب‌وکار، یادگیری سازمانی، نوآوری سازمانی، عملکرد مالی
متن کامل [PDF 644 kb]   (244 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/12/2 | پذیرش: 1401/9/20 | انتشار: 1401/9/20


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 15 - ( حکمرانی دانش بنیان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها